Keçe

DETAYLAR İÇİN KONU BAŞLIKLARINA TIKLAYINIZ

Yılbaşı Temalı Kapı Çelengi

Kapı Süsükeçe kapı süsü

Ev Yapımı Pratik DondurmaKeçe Yaka


Günaydın arkadaşlar;
Kızım için keçeden bir kaç yaka hazırlamıştım, belki hatırlarsınız. Bir de kendim için yapayım dedim, dikiş/nakış temalı böyle bir şey ortaya çıktı;


Yakanın kenarına geçirdiğim sutaşı, bakır rengi iri bir sutaşı, çok sevdim kendisini, bir çok yerde kullanacağım galiba;

Bu arada, yakayı takdim ettiğim "Kolye/Yaka Büstü" nü de kendim hazırladım, bir sonraki yayında nasıl yapıldığını detaylı fotoğraflarıyla anlatacağım. (Böylelikle kızım bana mankenlik yapmaktan kurtulmuş oldu:)) 

Kızım için diktiğim yakalar "keçe yaka" etiketinde yer alıyor, belki bakmak istersiniz.
Sevgilerimle.

4 Nisan 2013 Perşembe

Keçeden Peter Pan Yaka


Günaydın arkadaşlar;
Yine bir yaka çalışması ile karşınızdayım. Bu yakamız da diğerleri gibi keçeden yapıldı ve üzeri düğmeler ve boncuklarla süslendi. Kenarına ise floş iplikle firkete çalışması yaptım. 
Fotoğraflarla başbaşa bırakayım sizi.
Sevgilerimle.


4 Mart 2013 Pazartesi

Peter Pan Yaka


Günaydın arkadaşlar;
Keçeden  yaka çeşitlemelerimiz devam ediyor;


Düğme seçimleri yine kızıma ait;

Bu yakamız burada yayınladığım yakamızın negatifi gibi oldu sanki:)Unutmadan belirteyim, bir aksilik olmazsa bu hafta içinde sizlere bir sürprizim olacak:)) Bekleyip göreceğiz bakalım neymiş:)
Kocaman sevgilerimle.


27 Şubat 2013 Çarşamba

Keçe Yaka


Günaydın;
Keçeden yaka hazırlamak çok zevkli bir uğraş, insan başladı mı bir kere hadi şu renkten de yapayım, hadi bu da şöyle olsun diye devam etmekten kendini alamıyor:))
Bu yakalardan bir miktar hazırladım, ara ara beğenilerinize sunacağım. 


Görüldüğü üzere bu yaka kızım için, üzerindeki düğmeleri de kendisi seçti, minik kızlar pek sever böyle cicili bicili şeyleri değil mi?:))


Yılbaşı Ruhunu Yakaladık:)

Nihayet yakaladık, yılbaşı perisi geldi kondu kızımın yakasına:)Bu yakayı, "hayata dair" bloğunun yazarı sevgili Elif hanımın burada yer alan güzel çalışmasından esinlenerek hazırladım. Vakit bulabilirsem kendime de yapmayı istiyorum. (noel babalı, kardan adamlı değil pektabiii:)))   


Siyah giysi üzerinde de fotoğraflayacaktım ama kızım dizisini bırakıp da kıyafet değiştirip fazladan poz vermeyi istemedi:)   


Kalıbını kızımın bir gömleğinden çıkardım. Elde mevcut peter pan yakalı bir giysi yoksa burada  yer alan kalıp A4 boyutunda çıktı alınarak kullanılabilir. (Üzerinde yer alan düğmeler, süsler Şık Düğme/Ankara'dan)


Kocaman sevgilerimle.

Haydi Çocuklar Okula!:)))

Merhabalar;
Nihayet beklediğimiz gün geldi, açıldı okullar. Mini mini birler de geçen hafta uyum sürecini tamamlamış oldular. Yeni eğitim/öğretim yılı vatanımıza, milletimize hayırlı olsun inşallah. 
Okulların açılması öncesinde her "okullu çocuk ailesi" nde olduğu gibi bizde de hummalı bir çalışma yapıldı. E haliyle bu çalışmaların arasına ufak da olsa bir elişi örneği yerleştirildi:) 
Kızıma kalın keçeden, cüzdan formatında bir kalem kuıtusu diktim;Üzerindeki keçe desenleri elyafla dolguladım;İçini de astarladım;Tüm çocuklara (ve pek tabi ailelerine de:) başarı dolu bir eğitim yılı geçirmelerini dilerim. 
Sevgilerimle.

Polardan yılbaşı ağacı yaptım:)Pofuduk Yılbaşı Ağacımızİçine dört kat elyaf geçirdim, kenarlarına beyaz polar ile kar görüntüsü verdim. Asılarak kullanılıyor; ben uzun abajura astım, duvara da asılabilir;


Elyafı polara sabitlemek için üzerine düğmeler diktim, süsleri de bu düğmelere astım;
Süsleri de, eski birkaç beyaz penye üzerine peçete ile tekstil dekupajı yaparak hazırladım;
Bu şekilde hazırladığım desenleri kesip altlarına bir kat yeşil keçe dikip, içini elyafla doldurdum;
Karanlıktaki görüntümüz bu şekilde;


Yılbaşı ağacını çamaşır makinesinde yıkamak isteyenler için hoş bir fikir, değil mi?:))))))
Haftanız bol verimli, bir o kadar da şenlikli geçsin:)
Sevgilerimle.... 

Keçe sepet

Kızımın oyuncakları için keçeden bir sepet hazırladım;


 Sepetin kendisini, kalın keçe ile, dış süslemelerini ince sert keçe ile ve yıkanabilmesi açısından dikerek yaptım;


Sepetin yapımında önce tabanı için 40 cm. çapında daire kestim, yanlar için de 5 cm. kalınlığında şeritler kesip, önce dikine olarak şeritleri tabana diktim. Sonra enine olarak diğer şeritleri sepet örgüsü şeklinde geçirerek uçlarını birleştirdim. Yaklaşık iki tabaka kalın keçe kullanmış oldum;   
Canı ne isterse içine onu koyuyor kızım, çok sevdi bu sepeti:))

Evin içinde şirin bir obje oldu:)))Sevgiler hepinize..
Kızımın sepetini kıskandım, kendi oyuncaklarım için de sepet yaptım:))


Bunda da kalın keçe kullandım. Kenar süsünü hazır satılan keçe toplarını kalın orlonla iri boy zigzag sutaşına sabitleyerek  yaptım;


Anne-kız sepetler yanyana:))


Güzel hafta sonları dilerim.

İsim yazılı duvar süsü

Çocukların odalarına isimleri yazılı duvar süsü yaptım. 

Bu kızımınki;Bu da oğluşumunki;Keçeden yaptım, içlerinde elyaf var. İri boy zigzag sutaşı ile harfleri diktim. Plastik peçete halkalarını dolgulayarak askılara astım. Duvara asmakta kullandığım askıları officeone superstore'dan aldım. Şeffaf olduğu için göze batmıyor, ayrıca arkasında özel çift taraflı yapışkanı var, istenildiğinde tutacağı ile çekilerek iz bırakmadan çıkarılıp başka bir yere tekrar yapıştırılabiliyor.

Çocuklarımızın çok hoşlarına gitti. Umarım sizler de sevmişsinizdir. Herkese iyi bir hafta sonu diliyorum. Sevgiler. 

Prenses külahından toka askılığıEğer sizin de bizimki gibi çok fazla tokası olan, süslü ve bıcırık bir kızınız varsa bu tokalık işinize çok yarayacaktır. Biz tokalarımızı sepet içinde tutuyoruz. Ama çift olan lastikli tokaları sepet içinde bir arada tutmanın, ve birini seçince diğer eşini bulmanın zorluğunu yaşadığımız için böyle bir çözüm yolu denedik. Hem de dekoratif duruyor.  Yapılış aşamaları ise şöyle;En kalınından fuşya keçe kullandım. Alt kısmı için sakallı ipten pembe haroşa şerit örüp silikonla yapıştırdım. Üzerine yıldız yapıştırdığım harita çivilerini keçeye takarken çivi diplerini de (sağlam olsun diye) silikonladım. Arka kısmına, kare şeklinde kestiğim pembe tülü köşesinden külahın en üste diktim. 

Yakından balaım;Kızımla biz çok sevdik bunu. Umarız siz de beğenmişsinizdir. Sevgilerle.